Jakość oświetlenia a efekt zdjęcia

Jakość oświetlenia, które pada na fotografowany punkt, będzie mieć wielki wpływ na ostateczny efekt zdjęcia. Istnieją dwa elementy dotyczące oświetlenia, na które trzeba zwrócić uwagę – kolor światła oraz jego szorstkość. Najczęściej wolimy zdjęcia o ciepłym odcieniu. Najcieplejsze światło oczywiście ma miejsce podczas wschodu a również zachodu słońca.

Twój aparat jest świadomy dokładniej niż Ty, jak wykorzystywać własnych opcji do stworzenia efektów specjalnych. Nie obawiaj się używać zintegrowanych modułów scen, aby otrzymać efektowne monochromatyczne bądź wysokiej jakości rezultaty. Jeżeli to możliwe, ustaw aparat tak, żeby zapisywał zdjęcia surowe i JPEG jednocześnie. Tym samym, jeżeli następnie zmienisz zdanie, uzyskasz też kopię zrobionego zdjęcia.

Czy lepiej jest tworzyć fotografie w kolorze i zamieniać je w czarno-białe, czy realizować w trybie monochromatycznym od początku? Typowa odpowiedź brzmi, że zawsze trzeba najpierw wykonywać ujęcia w kolorze, a później za pomocą programu przekształcać je na czarno-białe. Tyn sposobem jeżeli kiedyś zmienisz zdanie i potrzebujesz zamiast tego opcję kolorystyczną, ciągle będziesz mieć możliwość powrotu.

Co jest najcenniejsze w fotografii zwierząt ? Kluczem będzie znajomość zachowania i środowiska zwierzęcia, które fotografujesz. Może to zabrzmieć jak stwierdzenie czegoś oczywistego, jednak najładniejsze zdjęcia przyrodnicze sporadycznie są podejmowane pod wpływem impulsu. Będziesz musiał się starannie przygotować. Wybierz optymalną lokalizację a również porę dnia, kiedy może być największa prawdopodobność spotkać konkretne stworzenie.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s